המדריך המלא על ניקיון היהלומים

כשאתם מקבלים על רכישת היהלום שלכם תעודה גימלוגית, מפורטים בה כמה פרמטרים שונים אודות היהלום שרכשתם, לרבות מידת הניקיון שלו. היהלומים מבוססים על כ-88% פחמן טהור, מה שאומר שהם מחזירים אור בצורה שלא ניתן להתעלם ממנה. כידוע, מקורם של יהלומים הוא במעבה האדמה, תוך שהם מצויים בטמפרטורות גבוהות ולחצים גבוהים, מה שלעתים יוצר בתוכם פגמים שונים. על כן, ככל שהיהלום יותר נקי ופגום פחות, כך ערכו גבוה יותר והוא נדיר יותר.

 

כמעט בכל יהלום ישנם פגמים, כאשר בכל יהלום ישנה מידה שונה של פגמים. הודות לעבודת ליטוש המתבצעת על ידי מומחים, ניתן להגיע לרמות ניקיון יוצאות מן הכלל. יחד עם זאת, חשוב לזכור שמידת הניקיון אינה מבטלת את כל הפגמים ואינה מביאה אותם לרמת הניקיון הגבוהה ביותר. אותם פגמים הנמצאים ביהלומים למעשה מונעים מהם לפלוט אור בצורה אידיאלית. שימו לב, כי לעתים עין שאינה מקצועית לא תוכל להבחין באותם הפגמים, ועל כן נדרשת בדיקה מעמיקה של איש מקצוע.

 

סוגי הנקיונות ומה המשמעות של כל אחד מהם

הדרגה הגבוהה ביותר והנחשקת ביותר היא דרגת ה-flawless. דרגה זו למעשה מייצגת את היהלומים שהם נקיים לחלוטין – גם ברמת הניקיון וגם ברמה שאין בהם אף לא פגם קטן גם ברמה המיקרוסקופית. דעו כי יהלומים המגיעים ברמה כזו הינם נדירים מאד, עד לכדי שקשה להשיג אותם.

דרגת הניקיון הבאה היא גם דרגת הניקיון הראשונה VVS, והיא מתחלקת לשתי קבוצות: 1ו-2. יהלומים המגיעים ברמת ניקיון זו הם יהלומים שמידת הפגמים בהם מזערית, וניתן להבחין בהם רק ברמה המיקרוסקופית. כלומר, עין לא תוכל להבחין בפגמים כך שלכאורה מדובר על יהלומים כמעט מושלמים. את הפגמים ביהלומים אלו יהיה ניתן לראות רק באמצעות מקרוסקופ. שימו לב כי גם יהלומים ברמת ניקיון זו נחשבים נדירים ויקרים מאד, והם לרוב משובצים על טבעות אירוסין או נישואין של הידוענים המפורסמים והעשירים ביותר בעולם. בישראל אין כמעט ביקוש ליהלומים ברמת ניקיון שכזו בגלל מחירם הגבוה.

דרגת הניקיון הבאה היא VS וגם היא מתחלקת לקבוצות 1 ו-2. גם ברמת ניקיון זו, נדרשת עדשה מיקרוסקופית על מנת להצליח לאבחן את הפגמים שביהלום. פגמים אלו הינם זעירים, מה שאומר שגם יהלומים אלו יקרים מאד והם שכיחים בקרב ידוענים בארצות הברית ובמזרח. בישראל כאמור, המחירים הגבוהים מונעים מיהלומים ברמת זו להיות מאד פופולארים.

דרגת הניקיון השלישית מתחלקת לשלוש קבוצות המסומנות באות S- 1, 2 ו-3. הדרגה הראשונה קרובה מאד לדרגת ה-VS2, והיא נחשבת פופולארית בארץ וגם בעולם. הדרגה הבאה אומנם נחשבת לפחות נקייה, אך הביקוש לה גבוה מאחר וקשה מאד לאתר את הפגמים כך שלא נוצרת כל הפרעה בעת שמתבוננים ביהלום, אלא רק באמצעות הגדלות של פי 8. הדרגה השלישית והבאה היא כבר הדרגה שעין תוכל לאתר את הפגמים שביהלומים. שימו לב, כי ישנם פגמים בדרגות שונות, כך שכשם שיהיה ניתן לאתר פגמים, יהיה ניתן גם שלא לראות אותם.

הדרגה הרביעית והנמוכה ביותר בכל הקשור לניקיון היא דרגה המתחלקת לשלוש קבוצות, כאשר השורה התחתונה היא שישנם המון פגמים ביהלום המפריעים לאור בו לצאת החוצה. יהלומים אלו הם הזולים ביותר והמון פעמים הם משתלבים על תכשיטים של אנשים המעוניינים ביהלומים בתקציב נמוך. 

חייגו עכשיו:
© All rights reserves to DIA